The 90th Academy Awards ceremony is set to take place on March 4 at the Dolby Theatre in Hollywood. The movie world's biggest night comes with a slew of questions. Will a horror film (Get Out) win Best Picture for the first time since 1991? Can Sally Hawkins' monster-loving (literally!) Elisa Esposito from The Shape of Water beat out awards show catnip Meryl Streep as Katharine Graham (The Post)? Will Daniel Day-Lewis take home a trophy for what he has said will be his last-ever role in Phantom Thread

There will certainly be real-world issues as well, as the movie business takes public stock in the first Oscars since the Harvey Weinstein story broke and the #MeToo revolution began. 

You can see the complete list of winners below.

Best Picture

  • Call Me by Your Name
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Get Out
  • Lady Bird
  • Phantom Thread
  • The Post
  • The Shape of Water — WINNER
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri 

Directing

  • Christopher Nolan, Dunkirk
  • Jordan Peele, Get Out
  • Greta Gerwig, Lady Bird
  • Paul Thomas Anderson, Phantom Thread
  • Guillermo Del Toro, The Shape of Water — WINNER

Actress in a Leading Role

  • Sally Hawkins, The Shape of Water
  • Frances McDormand, Three Billboards... — WINNER
  • Margot Robbie, I Tonya
  • Saoirse Ronan, Lady Bird
  • Meryl Streep, The Post

Actor in a Leading Role

  • Timothée Chalamet​, Call Me by Your Name
  • Daniel Day Lewis, Phantom Thread
  • Daniel Kaluuya, Get Out
  • Gary Oldman, Darkest Hour — WINNER
  • Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Original Screenplay

  • The Big Sick
  • Get Out — WINNER
  • Lady Bird
  • The Shape of Water
  • Three Billboards

Adapted Screenplay

  • Call Me by Your Name — WINNER
  • The Disaster Artist
  • Logan
  • Molly’s Game
  • Mudbound

Animated Feature Film

  • The Boss Baby
  • The Breadwinner
  • Coco — WINNER
  • Ferdinand
  • Loving Vincent

Original Song

  • "Mighty River," Mudbound
  • "Mystery of Love," Call Me by Your Name
  • "Remember Me," Coco — WINNER
  • "Stand Up for Something," Marshall
  • "This Is Me," The Greatest Showman

Supporting Actress

  • Mary J. Blige, Mudbound
  • Allison Janney, I Tonya — WINNER
  • Lesley Manville, Phantom Thread
  • Laurie Metcalf, Lady Bird
  • Octavia Spencer, The Shape of Water

Supporting Actor

  • Willem Dafoe, The Florida Project
  • Woody Harrelson, Three Billboards…
  • Richard Jenkins, The Shape of Water
  • Christopher Plummer, All the Money in the World
  • Sam Rockwell, Three Billboards… — WINNER

Makeup and Hairstyling

  • Darkest Hour — WINNER
  • Victoria & Abdul
  • Wonder

Film Editing

  • Baby Driver
  • Dunkirk — WINNER
  • I, Tonya
  • The Shape of Water
  • Three Billboards Outside Ebbing Missouri

Visual Effects

  • Blade Runner 2049 — WINNER
  • Guardians of the Galaxy Vol 2
  • Kong Skull Island
  • Star Wars: The Last Jedi
  • War for the Planet of the Apes

Original Score

  • Dunkirk
  • Phantom Thread
  • The Shape of Water — WINNER
  • Star Wars: The Last Jedi
  • Three Billboards Outside Ebbing Missouri

Foreign Language Film

  • A Fantastic Woman (Chile) — WINNER
  • The Insult (Lebanon)
  • Loveless (Russia)
  • On Body and Soul (Hungary)
  • The Square (Sweden)

Documentary Feature

  • Abacus: Small Enough to Jail
  • Faces Places
  • Icarus — WINNER
  • Last Men in Aleppo
  • Strong Island

Documentary Short Subject

  • Edith+Eddie
  • Heaven is a Traffic Jam on the 405 — WINNER
  • Heroin(e)
  • Knife Skills
  • Traffic Stop

Animated Short Film

  • Dear Basketball — WINNER
  • Garden Party
  • Lou
  • Negative Space
  • Revolting Rhymes

Live Action Short Film

  • DeKalb Elementary
  • The Eleven O’Clock
  • My Nephew Emmett
  • The Silent Child — WINNER
  • All of Us

Sound Mixing

  • Baby Driver
  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk — WINNER
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi

Sound Editing

  • Baby Driver
  • Blade Runner 2049
  • Dunkirk — WINNER
  • The Shape of Water
  • Star Wars: The Last Jedi

Costume Design

  • Beauty and the Beast
  • Darkest Hour
  • Phantom Thread — WINNER
  • The Shape of Water
  • Victoria & Abdul

Cinematography

  • Blade Runner 2049 - WINNER
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • Mudbound
  • The Shape of Water

Production Design

  • Beauty and the Beast
  • Blade Runner 2049
  • Darkest Hour
  • Dunkirk
  • The Shape of Water — WINNER

Also Watch