The 92nd edition of the Academy Awards are underway, with Joker (11), The Irishman1917, and Once Upon a Time in Hollywood (10 each) leading the way in nominations. It should be an eventful night, even if there were a number of snubs this year.

Check out the full list of winners below, and go here for our 2020 Oscars predictions breakdown.

Best Picture
Ford v Ferrari
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Little Women
Marriage Story
1917
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite 
– WINNER

Best Director
Martin Scorsese – The Irishman
Todd Phillips – Joker
Sam Mendes – 1917
Quentin Tarantino – Once Upon a Time in Hollywood
Bong Joon Ho – Parasite – WINNER

Best Actor
Antonio Banderas – Pain and Glory
Leonardo DiCaprio – Once Upon a Time in Hollywood
Adam Driver – Marriage Story
Joaquin Phoenix – Joker – WINNER
Jonathan Pryce – The Two Popes

Best Actress
Cynthia Erivo – Harriet
Scarlett Johansson – Marriage Story
Saoirse Ronan – Little Women
Charlize Theron – Bombshell
Renee Zellweger – Judy – WINNER

Best Supporting Actor
Tom Hanks – A Beautiful Day in the Neighborhood
Anthony Hopkins – The Two Popes
Al Pacino – The Irishman
Joe Pesci – The Irishman
Brad Pitt – Once Upon a Time in Hollywood – WINNER

Best Supporting Actress
Kathy Bates – Richard Jewell
Laura Dern – Marriage Story – WINNER​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​
Scarlett Johansson – Jojo Rabbit
Florence Pugh – Little Women
Margot Robbie – Bombshell

Best Original Screenplay
Knives Out – Rian Johnson
Marriage Story –Noah Baumbach
1917 – Sam Mendes and Krysty Wilson-Cairns
Once Upon a Time in Hollywood – Quentin Tarantino
Parasite – Bong Joon Ho and Han Jin Won – WINNER

Best Adapted Screenplay
The Irishman – Steven Zaillian
Jojo Rabbit – Taika Waititi – WINNER​​​​​​​​​​​​​​
Joker – Todd Phillips and Scott Silver
Little Women – Greta Gerwig
The Two Popes – Anthony McCarten

Best Animated Feature Film
How to Train Your Dragon: The Hidden World – Dean DeBlois, Bonnie Arnold, and Brad Lewis
I Lost My Body – Jérémy Clapin and Marc du Pontavice
Klaus – Sergio Pablos, Jinko Gotoh, and Marisa Román
Missing Link – Chris Butler, Arianne Sutner, and Travis Knight
Toy Story 4 – Josh Cooley, Jonas Rivera, and Mark Nielsen – WINNER

Best International Feature Film
Corpus Christi – Jan Komasa
Honeyland – Tamara Kotevska and Ljubomir Stefanov
Les Miserables – Ladj Ly
Pain and Glory – Pedro Almodóvar
Parasite – Bong Joon-ho – WINNER​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Best Documentary Feature
American Factory – Steven Bognar, Julia Reichert and Jeff Reichert – WINNER​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​
The Cave – Feras Fayyad, Kirstine Barfod, and Sigrid Dyekjær
The Edge of Democracy – Petra Costa, Joanna Natasegara, Shane Boris, and Tiago Pavan
For Sama – Waad Al-Kateab and Edward Watts
Honeyland – Ljubomir Stefanov, Tamara Kotevska, and Atanas Georgiev

Best Documentary Short Subject
In the Absence – Yi Seung-Jun and Gary Byung-Seok Kam
Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl) – Carol Dysinger and Elena Andreicheva – WINNER​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​
Life Overtakes Me – John Haptas and Kristine Samuelson
St. Louis Superman – Smriti Mundhra and Sami Khan
Walk Run Cha-Cha – Laura Nix and Colette Sandstedt

Best Live Action Short Film
Brotherhood – Meryam Joobeur and Maria Gracia Turgeon
Nefta Football Club – Yves Piat and Damien Megherbi
The Neighbors' Window – Marshall Curry – WINNER​​​​​​​
Saria – Bryan Buckley and Matt Lefebvre
A Sister – Delphine Girard

Best Animated Short Film
Dcera (Daughter) – Daria Kashcheeva
Hair Love – Matthew A. Cherry and Karen Rupert Toliver – WINNER​​​​​​​
Kitbull – Rosana Sullivan and Kathryn Hendrickson
Memorable – Bruno Collet and Jean-François Le Corre
Sister – Siqi Song

Best Original Score
Joker – Hildur Guðnadóttir – WINNER​​​​​​​​​​​​​​
Little Women – Alexandre Desplat
Marriage Story – Randy Newman
1917 – Thomas Newman
Star Wars: The Rise of Skywalker – John Williams

Best Original Song
"I Can't Let You Throw Yourself Away" from Toy Story 4 – Music and lyrics by Randy Newman
"(I'm Gonna) Love Me Again" from Rocketman – Music by Elton John; Lyrics by Bernie Taupin – WINNER​​​​​​​​​​​​​​
"I'm Standing with You" from Breakthrough – Music and lyrics by Diane Warren
"Into the Unknown" from Frozen II – Music and lyrics by Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
"Stand Up" from Harriet – Music and lyrics by Joshuah Brian Campbell and Cynthia Erivo 

Best Sound Editing
Ford v Ferrari – Donald Sylvester – WINNER​​​​​​​
Joker – Alan Robert Murray
1917 – Oliver Tarney and Rachael Tate
Once Upon a Time in Hollywood – Wylie Stateman
Star Wars: The Rise of Skywalker – Matthew Wood and David Acord

Best Sound Mixing
Ad Astra – Gary Rydstrom, Tom Johnson and Mark Ulano
Ford v Ferrari – Paul Massey, David Giammarco, and Steven A. Morrow
Joker – Tom Ozanich, Dean Zupancic and Tod Maitland
1917 – Mark Taylor and Stuart Wilson – WINNER​​​​​​​
Once Upon a Time in Hollywood – Michael Minkler, Christian P. Minkler, and Mark Ulano

Best Production Design
The Irishman – Production design: Bob Shaw; Set decoration: Regina Graves
Jojo Rabbit – Production design: Ra Vincent; Set decoration: Nora Sopková
1917 – Production design: Dennis Gassner; Set decoration: Lee Sandales
Once Upon a Time in Hollywood – Production design: Barbara Ling; Set decoration: Nancy Haigh – WINNER​​​​​​​​​​​​​​
Parasite – Production design: Lee Ha-jun; Set decoration: Cho Won-woo

Best Cinematography
The Irishman – Rodrigo Prieto
Joker – Lawrence Sher
The Lighthouse – Jarin Blaschke
1917 – Roger Deakins – WINNER​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​
Once Upon a Time in Hollywood – Robert Richardson

Best Makeup and Hairstyling
Bombshell – Kazu Hiro, Anne Morgan, and Vivian Baker – WINNER​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​
Joker – Nicki Ledermann and Kay Georgiou
Judy – Jeremy Woodhead
Maleficent: Mistress of Evil – Paul Gooch, Arjen Tuiten, and David White
1917 – Naomi Donne, Tristan Versluis, and Rebecca Cole

Best Costume Design
The Irishman – Sandy Powell and Christopher Peterson
Jojo Rabbit – Mayes C. Rubeo
Joker – Mark Bridges
Little Women – Jacqueline Durran – WINNER​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​
Once Upon a Time in Hollywood – Arianne Phillips

Best Film Editing
Ford v Ferrari – Andrew Buckland and Michael McCusker – WINNER​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​
The Irishman – Thelma Schoonmaker
Jojo Rabbit – Tom Eagles
Joker – Jeff Groth
Parasite – Yang Jin-mo

Best Visual Effects
Avengers: Endgame – Dan DeLeeuw, Matt Aitken, Russell Earl, and Dan Sudick
The Irishman – Pablo Helman, Leandro Estebecorena, Stephane Grabli, and Nelson Sepulveda
The Lion King – Robert Legato, Adam Valdez, Andrew R. Jones, and Elliot Newman
1917 – Guillaume Rocheron, Greg Butler, and Dominic Tuohy – WINNER​​​​​​​
Star Wars: The Rise of Skywalker – Roger Guyett, Neal Scanlan, Patrick Tubach, and Dominic Tuohy

Also Watch